Get Adobe Flash player

Opis rasy

  CAIRN TERIER

Standard FCI Nr 4 (12.03.1998).

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania.

Data publikacji obowiązującego standardu: 24.06.1987.

Użytkowanie: terrier.

Klasyfikacja FCI: Grupa 3-terriery.

Sekcja 2-małe terriery (niskonożne).

Próby pracy nie są wymagane.

CAIRN TERRIER  jest to zwinny, ruchliwy pies,wyhodowany po to by pracować, o tym świadczy jego wygląd. Posiada silny instynkt  myśliwski. Jest psem czujnym i dość łagodnym. Generalnie nie jest hałaśliwy. Bardzo przywiązuje się do właściciela, ale nie jest natrętny. Potrafi cierpliwie czekać, aż ten znajdzie dla niego czas. Nie znaczy to jednak, że można go zostawić samemu sobie czy izolować od rodziny, bo wtedy bywa nieposłuszny i sam szuka wrażeń.  Łatwo adaptuje się do nowych warunków, więc można go wszędzie z sobą zabrać (co też my czynimy). Cairn uwielbia ruch na świeżym powietrzu i otwartą przestrzeń, gdzie chętnie oddaje się polowaniu na gryzonie. Zwykle toleruje inne psy i nie wszczyna bójek, ale zaczepiony przez agresywnego psa nie podda się bez walki. Znacznie gorzej układają się jego stosunki z kotami czy innymi małymi zwierzętami (nornicami, królikami,chomikami), ponieważ trudno mu się powstrzymać od ich ścigania. Szczenięta tej rasy trzeba traktować łagodnie, ale nie pozwalać im na wszystko, bo później trudno zmienić ich przyzwyczajenia. Maluchy dość szybko uczą się czystości i raczej nie niszczą przedmiotów w domu  jeśli mają własne zabawki – piłeczki,  maskotki czy naturalne gryzaki. Cairn terrier to zdrowy pies cieszący się doskonałą kondycją do późnej starości.  Pewnie stoi na swych przednich kończynach,tylne są mocno skonstruowane. Klatka piersiowa jest głęboka. Porusza się ze swobodą.

 

Szata i umaszczenie – włos powinien być odporny na niepogodę. Szata jest dwuwarstwowa: włos okrywowy – obfity, szorstki i twardy; podszerstek miękki, gęsty i krótki. Niepożądana jest rzadka sierść, bez podszerstka. Dopuszcza się lekko falującą. Umaszczenie jest spotykane szare, pszeniczne, rude (czerwone) lub prawie czarne. Akceptowane pręgowania w każdym z tych kolorów. Pożądane ciemne znaczenia na uszach i kufie. Wykluczone umaszczenia: białe, łaciate podpalane lub czarne. Cairn terrier ma twardą i szorstką sierść, która nie linieje, jeśli jest prawidłowo pielęgnowana. Wymaga ona systematycznego trymowania, czyli usuwania martwego włosa.   Ponieważ ma szorstką, gęstą szatę, chroniącą go przed chłodem i wilgocią, nie potrzebuje zimą ubranek.  Trochę gorzej znosi upały, trzeba zatem pamiętać o dostępie do cienia i wody.

Głowa – jest mała,ale w dobrej proporcji do wymiarów ciała,obrośnięta.

Mózgoczaszka -szeroka z wyraźnym wgłębieniem między oczami.

Przełom czołowo – nosowy-zaznaczony.

Trufla nosowa – czarna.

Kufa – mocna.

Uzębienie – zęby silne. Szczęka i żuchwa mocne,ale nie ciężkie i długie, nożycowy zgryz jest regularny i kompletny czyli siekacze szczęki przykrywają siekacze żuchwy przy ścisłym domknięciu i są pionowo ustawione.

Oczy – szeroko rozstawione, średniej wielkości, ciemnoorzechowe, lekko zagłębione w oczodołach, otoczone krzaczastymi brwiami.

Uszy – małe, szpiczaste,stojące,nie powinny być zbytnio zbliżone ku siebie,ani obrośnięte obfitą sierścią.

Szyja – dobrze związana z tułowiem, nie jest krótka.

Grzbiet -prosty, średniej długości.

Klatka piersiowa  – nisko schodzące,dobrze wysklepione żebra.

Ogon – krótki,proporcjonalny,dobrze porośnięty sierścią,ale nie tak obfitą by przypominał pióropusz.Nie jest osadzony nisko,ani też wysoko,noszony radośnie,ale nie zakręcony ponad grzbietem.

Kończyny przednie -średniej długości, porośnięte twardą sierścią,kość mocna, ale nie za gruba.

Łopatki – skośne.

Łokcie-nigdy nie wygięte na zewnątrz (odstające).

Kończyny tylne:

Uda – bardzo silne i muskularne.

Stawy kolanowe – o dobrym,ale nie przesadnym kątowaniu.

Stawy skokowe – nisko umiejscowione,gdy patrzymy na nie od tyłu nie są skierowane na zewnątrz,ani do wewnątrz.

Łapy przednich kończyn są mocniejsze od tylnych i mogą kierować się lekko na zewnątrz. Opuszki palców są grube i mocne.

Ruch-swobodny i płynny. Daleki wykrok kończyn przednich,tylne mocno odpychają się od podłoża.Stawy skokowe nie są rozkraczone ani ściśnięte.

Wzrost i waga – wysokość w kłębie wynosi około 28-31 cm i idzie w parze z idealną wag wynoszącą od 6 do 7,5 kg.